SAINT - JOSEPH LİSESİ

SAINT - JOSEPH LİSESİ

SAINT - JOSEPH LİSESİ

 

Saint Joseph lisesinin, temelleri Saint Jean-Baptiste de la Salle tarafından 1684 de Fransa' da atılmıştır. Saint Joseph lisesi o zamanlar ”Institut des Frères des Ecoles Chrétiennes"e bağlı bir kurumdu. Saint Joseph lisesi ülkemize ise 1841 yılında gelerek İzmir ve İstanbul'da birer okul açmıştır. Saint Joseph lisesi dünyaya yayılmış bir okuldur ve 80'den fazla ülkede 1800 okulu, 60.000 eğitimcisi ve 1 milyona yakın öğrencisi bulunmaktadır. Saint Joseph lisesinin ilk Türkiye şubesinin temeli 1857 tarihinde Beyoğlu'nda, "Pensionnat Saint-Joseph" ismi ile atılmıştır. Sonrasında ise okul yer darlığından dolayı Moda'ya taşındı, binanın sahipleri tarafından satılması üzerine tekrar Beyoğlu'na dönülmüştür.

 

Özel Saint-Joseph Fransız Lisesi Türk Millî Eğitim Bakanlığı'nın kuralları altında, Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü'ne bağlı olarak hizmet veren bir kurumdur. Özel Saint-Joseph Fransız Lisesinin eğitimdeki amacı ise Türkiye'ye iyi vatandaş ve üniversitelere iyi öğrenci yetiştirmektir. Özel Saint-Joseph Fransız Lisesinden mezun olan pek çok ünlü askerler, politikacılar, profesörler, büyükelçiler, iş insanları, sporcular, yazarlar, sanatçılar ve üst düzey yöneticiler vardır.

 

Özel Saint-Joseph Fransız Lisesinde eğitim 1 + 4 olarak veriliyor. Bir sene Fransızca hazırlıktan sonra 4 sene normal eğitimi verilir, kurum karmadır. Kurumda eğitim almak isteyen öğrencilerin milli eğitim bakanlığının yaptığı merkezi sınavlarda başarılı olmaları gerekmektedir.

 

Özel Saint-Joseph Fransız Lisesi ülkemizde kalitesi ile adını duyurmuştur. Özel Saint-Joseph Fransız Lisesinin amacı farklı kültürlerden öğrencilerin iç içe olarak kültür alışverişi yapması ve seçkin bir kişiliğe sahip olmasıdır.

 

Özel Saint-Joseph Fransız Lisesinde hazırlık sınıfında yoğun bir Fransızca eğitimi verilir. Bu hazırlık eğitiminden sonra 4 yıl lise eğitimi verilmektedir. Bilgisayar dersi , Fransızca, Takviyeli Fransızca, Matematik ve Fizik, Kimya, Biyoloji gibi fen dersleri Fransızca olarak Fransız öğretmenler ya da iyi seviyede Fransızca bilen Türk öğretmenler tarafından öğrencilere öğretilir. Türk Dili ve Edebiyatı, Sosyal Bilimler gibi Milli Eğitim Bakanlığı'nın zorunlu tuttuğu dersler Türkçe olarak verilir. Özel Saint-Joseph Fransız Lisesinde toplam 93 öğretmen bulunuyor. Bu öğretmenlerin 19’ u Fransız ve 74’ ü Türk. Türk olan öğretmenleri 38’u Fransızca biliyor ve Fransızca dersler veriyorken 4 ü ise çifte vatandaş.

 

Özel Saint-Joseph Fransız Lisesi merkezî sınavla öğrenci almaya başlamıştır. Milli eğitim bakanlığının hazırlayıp yaptığı bu sınavlardan en iyi başarıyı alan öğrenciler Özel Saint-Joseph Fransız Lisesinde eğitim alma hakkını kazanırlar.

Özel Saint-Joseph Fransız Lisesi geçen sene en yüksek 493, en düşük ise 470 puan ile öğrenci aldı.

 

Özel Saint-Joseph Fransız Lisesinin ana dili Fransızca olmasına rağmen ileriki hayatını Amerika ya da Avrupa da geçirmek isteyen öğrencileri için İngilizceyi ikinci yabancı dil olarak verir.

 

Özel Saint-Joseph Fransız Lisesinde haftada 40 saat ders işlenir. 5 sene Matematik, Geometri, Trigonometri, Cebir, Analitik Geometri ve Aritmetik, 2 sene Kimya, 2 sene Fizik, 1 sene Fen, 5 yıl Fransızca, 5 sene İngilizce, 5 sene Beden

 

Eğitimi, 3 sene Görsel Sanatlar, 2 sene Müzik dersi verilmektedir. Özel Saint-Joseph Fransız Lisesinde bir sene süren hazırlık sınıfında da haftada 40 saat ders işlenir. Bu derslerin 27 saati Fransızca, 3 saati İngilizce olarak yapılmaktadır. Fransızca metot, Fransızca konuşma, Matematik, Fen Bilimleri, Türkçe, İngilizce, Beden Eğitimi, Mültimedya Dil Laboratuvarı, Bilgisayar dersi verilmektedir

 

Saint-Joseph Lisesi akademik hayatın yanı sıra sosyal, kültürel ve sportif hayata da oldukça önem veren bir kurumdur. Özel Saint-Joseph Fransız Lisesi spora, özellikle basketbol ve voleybola büyük önem verir. Özel Saint-Joseph Fransız Lisesinin, Türkiye'de, Avrupa'da ve dünyada, liseler arasında düzenlenen turnuvalarda pek çok şampiyonluğu vardır.

 

Bu makaleyi okudunuz mu ?

 

Bursa Büyük Kolej

 

Özel Saint-Joseph Fransız Lisesi Fiyatı

 

Özel Saint-Joseph Fransız Lisesinin fiyatları da oldukça merak edilen bir konudur. Bu lisede eğitim almak öğrencilerin yıllık 69.605,84 TL ödemesi gerekiyor.

 

 

Favorilerim
Hiç favori okul eklemediniz.
TAMAM