Sağlıklı Bir Okul Dönemi İçin 6 Öneri!

Sağlıklı Bir Okul Dönemi İçin 6 Öneri!

Sağlıklı Bir Okul Dönemi İçin 6 Öneri!

 

1-Okul öncesi check up yaptırın

Genel sağlık kontrolünde kilo ve boy ölçümü yapılarak çocuğun büyümesi değerlendirilir. Ayrıntılı muayene ve tansiyon ölçümü yapılır. Tam kan sayımı, demir, B12, D vitamini, çinko düzeyi, tam idrar tahlili, kan kolesterol-lipid oranı, dışkıda parazit incelemesine bakılabilir. Ayrıca ailesel hikayeye göre açlık kan şekeri ve tiroit fonksiyon testleri değerlendirilebilir. Eksik aşılar varsa okul öncesi dönemde mutlaka yaptırılmalıdır.

 

2-Görme kusurlarına karşı önlem alın

Okula başlamadan önce yapılması gereken göz taramaları ile çocuklarımızda görme tembelliği, şaşılık ya da yüksek derece kırma sorunları olup olmadığı saptanmalıdır. Kayma sorunu veya kırma sorunu olan çocuklarda ameliyatla veya gözlükle müdahale gerekebilir. 8-9 yaşına kadar tedavi edilmeyen, kırma kusurları ve şaşılık sonucu gelişen göz tembelliği, ileri yaşlarda geri dönüşü olmayan sorunlara yol açabilir. Görme problemleri olan çocukların huzursuz, hırçın ve derslerinde başarısız olduğu da unutulmamalıdır.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

 

3-Okula başlamada önce hijyen kurallarını öğretin

Anaokuluna veya ilkokula yeni başlayan çocuklar, tuvalet temizliği, el temizliği konusunda bazı zorluklar yaşamaktadır. Bu sebeple idrar yolu enfeksiyonları başta olmak üzere üst solunum yoluna bağlı enfeksiyonlar ortaya çıkabilir. Okula başlamadan önce tuvalet sonrası temizliğin ve el hijyenin çocuklara öğretilmesi önem kazanmaktadır.

 

4-Ağız ve diş bakımını yaptırın

Diş ve ağız bakımı, çocukların gelişimlerinde ve büyümesinde önemli rol oynamaktadır. Okul dönemindeki çocuklarda bu kontrollerin okullar açılmadan önce yapılmalıdır. Böylece okul sırasında dişlerle ilgili çıkabilecek problemleri engelleyebilir ve diş hekiminin uygulaması gereken koruyucu işlemler için çocukların okuldan uzaklaşması gerekmez.

 

5-Evden çıkmadan kahvaltı etmesini sağlayın

 

Çocukların gelişmesinin ve büyümesinin hızlandığı, öğrenmenin daha kolay olduğu okul çağı döneminde beslenmede önemli rol alıyor. Okul çağındaki çocuklara okula gitmeden sabahları mutlaka evde kahvaltı yaptırılmalıdır. Okul kantinlerinde satılan yiyeceklerin seçimi konusunda tedbir alınmalı hazır meyve suları yerine, ayran, süt ve taze sıkılmış meyve sularını tercih etmelidir.

6-İyi bir uykunun okul başarısını artırdığını unutmayın

İyi uyku, çocukların derslerde başarılı olmasında sağlıklı beslenme kadar önemlidir. Birçok bilimsel çalışma uyku annesinin, okul başarısında düşüşe ve davranışsal sorunlara yol açabileceğini göstermektedir.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

 

Favorilerim
Hiç favori okul eklemediniz.
TAMAM