Özel İzmir Ayçiçeği Anaokulu

Özel İzmir Ayçiçeği Anaokulu

Özel İzmir Ayçiçeği Anaokulu

Özel İzmir Ayçiçeği Anaokulu, şubelerinin ilkini Konak ilçesinde Küçükyalı bölgesinde on sekiz yıl önce bir köşkte açmıştır. Bugün hala faaliyetlerine devam etmektedir. Günümüzde pek çok resmi ve özel okulda kabul görmekte olan eğitim modelleri olan çoklu zekâ kuramı ve etkin öğrenme gibi eğitim modelleri, Ayçiçeği Anaokulunda yıllar öncesinde uygulanmaya başlamış eğitim modelleridir.

Zaman içerisinde yoğun bir şekilde gelmekte olan talepler doğrultusunda, etrafında ve bahçesinde çam ağaçları bulunmakta olan ve hayal ettikleri fiziki koşullarda ve şıklıkta bir bina bulmalarının sonucunda 2016 senesinde, Bornova şubelerini hizmete açmalarına neden olmuştur.

Kendilerini ilk şubelerini açtıklarındaki heyecana geri götürmüş olan bu projeleriyle beraber, Küçükyalı şubelerinde de bazı değişiklikler gerçekleştirerek; iki okullarının fiziksel şıklık, kavram ve sadelik ilkesinde bir araya gelmesini sağlamıştır.

Bornova şubelerine gösterilen taleplerin yoğunluğu ile ilk iki sene kontenjan sayılarının dolu olasından dolayı, 2018 senesinde Ayçiçeği Anaokullarıyla aynı sokakta; Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı olan, Ayçiçeği Gündüz Bakımevi ve Mini Kreşleri hizmete açılmıştır.

Açmış bulundukları her yeni kurum sonrasında, önceki açmış oldukları kurumlarının kavram ve fiziki şartlarını yeni açmış oldukları şubeleriyle aynı seviyeye getirmektedir. Ayçiçeği Anaokulu’nun yeni hayali ise; Sahilevleri veya yakın çevresindeki bölgede doğal kavramlı, çevrebilimle ilgili okul olarak, Ayçiçeği Doğal’ı açabilmektir.

Ayçiçeği Anaokulları olarak temel görevleri, öğrencilerinin çocukluklarını doyasıya yaşayabilmeleri için imkânlar sağlamak ve aile içinde de bu durumun devamlılığını getirebilmektir. Çünkü Ayçiçeği Anaokulları,  çocukluğunda mutlu olan bireylerin gelecekte de başarılı ve mutlu yetişkinler olabileceğine inanmaktadır. Okulun temel hedefi; çocukların sosyal bağlarının kuvvetlenmesini sağlayabilmenin önemli yollarından olan öğretmenleri, arkadaşları ve okulla bağ kurabilmelerini sağlamaktır. Kurum, çocukların ancak birer birey olarak görüldükleri okul ortamında insanlar ile bağ kurabildiklerinde; önemsendiklerini, anlaşıldıklarını ve sevildiklerini düşündüklerine inanmaktadır. Bu nedenle de mutlu okul olabilmenin çocukların mutluluklar açısından son derece önemli olduğuna inanmakta olup, onları mutlu edebilecek şekilde eğitim vermeye özen göstermektedir.

Ayçiçeği Anaokulları çocukların özgüvenlerinin yüksek olabilmesi için çaba göstermektedir. Bu nedenle okulda çocukların davranışlarının sonuçları değil, süreç sırasında göstermiş oldukları azimleri, yaratıcılıkları ve harcadıkları enerji takdir görmektedir. Bu sayede çocuklara, gelecekte mutlu bireyler olabilmeleri için başarılı olabilmeyi sadece zekâ ve yetenek sonucunda değil, çalışma ve odaklanma ile de başarabilecekleri öğretilmektedir.

Ayçiçeği Anaokulları, çocuklara problem çözme becerilerinin okul öncesi dönemde kazandırılması gerektiğine inanmaktadır. Okul öncesi dönemin her şeyin temeli olduğu inancıyla eğitim vermeye özen göstermektedir. Eğitimin temel amacının bilgi vermek olmadığına inanmakta olan kurum, asıl önemsenmesi gereken durumun, çocukların küçük yaşlardan itibaren öğrenmiş oldukları bilgileri nerede ve nasıl kullanmaları gerektiğini bilmeleri ve bilgileri kullanarak karşılaştıkları problemleri nasıl çözebileceklerinin daha önemli olduğuna inanmaktadır.

Ayçiçeği Anaokullarında, problem çözebilme öğrenmenin esaslarını oluşturmaktadır. Kurum, okul öncesi döneminde problem çözebilme becerilerinin kazandırılabilmesinin, gelecekte sosyal ve akademik açıdan başarıyı yakalayabilme açısından oldukça önemli olduğuna inanmaktadır. Bu sebeple okul öncesindeki eğitimlerde amacın, her bir çocuğun farklı ilgi ve gelişim alanları olabileceğinin bilinci ile çocukların bilgileri birleştirebilerek problem çözebilme becerileri yüksek olan bireyler olarak geliştirilebilmesi olması gerektiğine inanmaktadır.

Bugün yetiştirilen çocukların, gelecekte yetişkin bireyler olacakları düşüncesi ile eğitim vermeye özen gösteren bir kurumdur. Öğrenmiş oldukları bilgileri yerinde ve doğru olarak kullanabilecek olan çocukların; yarının mühendisleri, doktorları, ekonomistleri, idarecileri, dünyaya ve ülkelerine yön verebilecek yönetici bireyler olacaklarına inanarak eğitim vermektedir. Bu nedenle Ayçiçeği Anaokulları, bilgileri ezberlemekte olan değil, bilgileri yorumlayarak kullanabilmeyi başaran bireyleri yetiştirebilmeyi amaç edinmektedir.

Ayçiçeği Anaokullarında yemekler kendi mutfaklarında mevsimlere uygun ve doğal ürünler kullanılarak yapılmaktadır. Alışverişlerinde paketleri ürünlerden mümkün olduğu kadar uzak durmaya çalışmakta olup, alınmasının mecbur olduğu durumlarda ise etiket içeriklerine bakılıp analizleri yapıldıktan sonra günlük, taze ve üretici firma dikkate alınarak tercih yapılmaktadır.

Favorilerim
Hiç favori okul eklemediniz.
TAMAM