Evde Ders Çalışma Ortamı Nasıl Kurulmalı?

Evde Ders Çalışma Ortamı Nasıl Kurulmalı?

Evde Ders Çalışma Ortamı Nasıl Kurulmalı?

 

Genellikle herkes açısından ders çalışmaya başlayabilmek ve çalışmayı sürdürebilmek zor bir durum gibi gözükür. Özellikle de çocuklar ders çalışmaya başlama konusunda zorlanırlar. Ders çalışmaya esnasında pek çok etken zihni dağıtarak verimli çalışmaya engel olabilir. Bu sebeple çalışma ortamını oluşabilecek etkenlere uygun şekilde düzenlemeye özen göstermek gerekir.

 

Mümkün olabildiği kadar çalışma odasının özel olarak döşenmesine dikkat edilmelidir. Eğer mümkünse çalışma masası cam kenarında veya cama yakın olmamalıdır.  Bu durum hem güneşten etkilenmemenize hem de dışarıdaki olaylardan dolayı dikkatinizin dağılmamasına yarar sağlar.

 

Ders çalışma ortamınızda ışığın arkanızda kalmasına özen göstermelisiniz. Çünkü gölgeniz kitapların üzerine ve masanıza yansıyacağından size rahatsızlık verebilir. Bu sebeple ışığın karşıdan gelecek bir şekilde olmasına dikkat etmeniz gerekir.

 

Havasız bir ortamda çalışmak sizi rahatsız edebilir. Bu nedenle çalışma odanızı sıklıkla havalandırmaya özen göstermelisiniz.

 

Çalışma masasında oturmak için koltuk yerine sandalye tercih etmelisiniz. Sandalyenizin boyunun masanızdan ne alçakta ne de yüksekte olmamasına özen göstermelisiniz. Bu şekilde rahatsız olmadan ders çalışmanız daha mümkün olabilir.

 

Çalışma odanız sesten uzak bir ortamda olmalıdır. Çünkü zihnin aynı anda birden fazla konuya yoğunlaşamaz. Bu nedenle ders çalışılan ortamın müzik, yüksek ses, televizyon gibi seslerden uzakta olmasına dikkat edilmelidir.

 

Çalışma odanız içerisinde tuttuğunuz takımın posterleri, aile fotoğraflarınız, sevdiğiniz sanatçıların veya arkadaşlarınızın fotoğrafları bulunmamalıdır. Çünkü bu tarz poster ve fotoğraflar hayal kurmanıza ve dikkatinizin dağılmasına neden olabilir.

 

Her bireyin kendine özel bir çalışma odası bulunmayabilir. Bu gibi durumlarda evin sessiz ve dikkatinizi dağıtmayacak bir köşesine kendinize ait bir çalışma alanı hazırlayabilirsiniz. Bunun için gerekli olan yazı yazmanıza yetebilecek büyüklükte bir çalışma masası ve kalem, defter, kitap gibi ders araç gereçlerinizi yerleştireceğiniz bir alandır.

 

Çalışma odanızın sıcaklığının çok yüksek derecelerde olmamasına özen göstermelisiniz. Yüksek sıcaklık uykunuzun gelmesine sebep olabilmektedir.  Soğuk ortam ise dinç tutarak odaklanmayı kolaylaştırdığından odanızın ısısını buna göre ayarlamanız verimli bir çalışma ortamı sağlamanıza yardımcı olacaktır.

 

Çalışma ortamınızın düzenli ve temiz olması gerekir. dağınık bir ortam dikkatinizi başka yönlere çekebileceğinden ve uykunuzu getireceğinden çalışma ortamınızın dağınıklıktan uzak olmasına özen göstermelisiniz.

 

Hangi derse çalışacaksanız o dersle alakalı ders araç ve gereçlerinizin masanızın üzerinde bulunmasına dikkat etmelisiniz. Böylece ders araç gereçleriniz için yerinizden kalkarak zaman kaybetmemiş ve motivasyonunuzun bozulmasına izin vermemiş olursunuz.

 

Çalışma ortamınızda bilgisayar, tablet ve telefon gibi cihazlar bulundurmamalısınız. Bu tür cihazlar dikkatinizin dağılmasına sebep olabilir.

 

Ders çalışma odanızda var olan alanınıza uygun, gösterişten uzak, kullanışlı bir kitaplık bulunmasına özen gösterin. Kitaplığınızın hemen çalışma masanızın yanında bulunması gerekli durumlarda kolay ulaşabilmeniz açısından önem taşır.

 

Çalışma odanızın duvarlarının açık renklerle boyanmış olmasına özen göstermelisiniz. Açık renkler odanızın aydınlık olmasına ve dikkatinizin dağılmamasına yardımcı olur.aydınlık ortam zinde tutarak dikkatin çalışılan konuya verilmesine yardım eder. Aynı zamanda açık renkler psikolojik açıdan da rahatlık hissi yaratır.

 

Ders çalışma ortamıyla verimli ders çalışabilme arsında oldukça güçlü bir bağ vardır. Ortamda yapılan her değişiklik çalışma verimliliğine de yansır. Bu nedenle sade ve yalın bir çalışma ortamı kurmaya mutlaka özen gösterilmelidir.

 

Çalışma ortamı düzenlenirken fiziksel faktörlerin yanı sıra psikolojik etkilerde göz önünde bulundurulmalıdır. Çalışma yapacağınız ortamdan keyif almanız psikolojik açıdan da oldukça rahat olmanıza sebep olur.

 

Devamlı olarak aynı ortamda ders çalışmak bunaltıcı olabileceğinden ara sıra çalışma ortamınıza küçük değişiklikler yapmaya özen gösterin. Bu durum çalışma veriminize de olumlu şekilde yansıyacaktır.

 

Ders çalışma ortamınızda sosyal medya kullanımına mutlaka ara vermeye özen gösterin. Sosyal medya ders çalışma esnasında dikkatinizin dağılmasına ve veriminizin azalmasına sebep olabilir. Bu nedenle çalışma sırasında telefonunuzu sessize almaya veya bildirimlerinizi kapatmaya özen göstermeniz oldukça önemlidir.

 

Bu Haberi Okudunuz Mu?

 

Okul Öncesi Eğitiminde Ailelere Tavsiyeler

Favorilerim
Hiç favori okul eklemediniz.
TAMAM