Erken Yaşta Yabancı Dil Eğitiminin Çocuğa Faydaları Nelerdir?

Erken Yaşta Yabancı Dil Eğitiminin Çocuğa Faydaları Nelerdir?

 

 

Herkes yabancı bir dil öğrenmek ister. Bazı durumlarda yabancı dil kolaylıkla öğrenilebilir. Birden fazla dilde konuşabilen insanlar daha fazla insanla iletişime geçebildiği için hayatta daha etkin olurlar. Yurtdışı seyahatlerinde ve kariyer planlamasında edindiği yabancı dili kişiyi her zaman bir adım öne çıkarmaktadır.

 

İlginizi çekebilir: Anaokulu Seçerken Sorulacak Sorular Neler Olmalıdır?

 

 

Okul Öncesi Yabancı Dil Eğitiminin Önemi

 

 

Dil öğrenimi anne karnında başlayan bir süreçtir. Çocuk doğduktan birkaç ay sonra etrafında konuşulan dili ayırt etmeye başlamaktadır. Çocuğun anadilini kavrama sürecine bağlı olarak çocuk 2 yaşında anadiliyle kendini ifade etmeye başlamaktadır. Ancak anadiline ek yabancı bir dil öğrenmiş olan çocuğun konuşma süresinde biraz daha gecikme görülebilmektedir. İki dilliliğin vermiş olduğu bu gecikme çocuk için gayet normaldir. Çünkü iki dili de etkin kullanmak çocuk için biraz zaman alan bir süreçtir. Yabancı dili küçük yaşta öğrenmenin avantajları çok fazladır.

 

Çocukların öğrenme hızı yetişkinlerden çok daha hızlıdır. Genellikle yetişkinlerde görülen “anlıyorum ama konuşamıyorum” durumu çocuklarda yaşanmaz çünkü çocuklar utanma eğilimi göstermezler. Yetişkinlere kıyasla daha cesaretlidirler. Çocuklarını anaokulu ve kreş gibi okul önceki kurumuna vermeyi düşünen anne babalar genellikle yabancı dil eğitimi veren kurumları tercih etmelidirler. Çünkü okul öncesi kuruma giderken çocuklar yabancı dili hızlı kavrarlar ve eğlenerek öğrenirler. Okul hayatında yabancı dil eğitimi alan çocuklar edindikleri yabancı dil aracılığıyla farklı yaşam biçimlerini öğrenir. Çocuğun farklı kültürleri öğrenmesine fırsat tanır. Küçük yaşta yabancı bir kültürü tanımak çocuğun dünya ve ulusallık kavramlarını daha kolay algılayarak ufkunun genişlemesini sağlayacaktır. Çocuğun sosyal hayatında daha özgüvenli olmasını sağlayacaktır.

 

 

İlginizi çekebilir: ÖZGÜVEN NEDİR? ÇOCUĞUN ÖZGÜVENİ NASIL ARTIRILIR?

 

 

 

 

Yabancı Dil Eğitiminin Çocuğa Faydaları Nelerdir?

 

 

 Yabancı dil öğrenmesi yetişkinler için çok zor bir durum gibi görünse de erken yaşta yabancı dil duymaya alışan çocuklar için durum tam tersidir. Yabancı dilin erken yaşta öğrenilmiş olması çocukların gelişiminde oldukça önemli bir rol oynamaktadır. Çocuğun okul hayatında yabancı dil biliyor olmasının sağladığı en büyük avantaj çocuğun farklı düşünme biçimlerine maruz kalmasıdır. Çocuklar farklı kültürleri öğrendikçe ve yaşam biçimleri ile ilgili bilgi edindikçe ufukları genişler. Yabancı dil öğrenmek dinleme becerilerini, iletişim becerilerini ve hafızayı güçlendirmektedir. Yabancı dil öğrenen çocuklar kendi toplumunun dışındaki kültürleri, inançlara farkındalıkları artarak daha sağduyulu bir insanlık anlayışı edinmiş olurlar.

 

 

Yabancı dil eğitimi alan çocuklar karışık problemleri çözebilmekte daha başarılı olmaktadırlar. Beynini çok yönlü çalıştırmaya alışarak yaratıcılıkları gelişir. Okul hayatında çözdükleri sözel ve sayısal testlerden diğerlerine kıyasla daha iyi sonuç almaktadırlar. Çocukların yabancı dil eğitimi veren özel okullara ve diğer kurumlara girebilme imkanını artırmaktadır. Üniversite hayatında ve mezun olduğunda da başarı göstermeye devam edeceklerdir. Çünkü günümüzde birçok işveren en az bir yabancı dil bilen çalışanları tercih etmektedir. Farklı kültürden insanların konuştuklarını anlamak ve konuşabilmek çocuk üzerinde büyük olumlu etki bırakmaktadır ve özgüveninin artmasına yardımcı olmaktadır.

 

Erkenden yabancı dil öğrenen çocuklar farklı bakış açıları yakalarlar. Beyinleri çok yönlü çalışmaya başlar. Birçok insan için çok karmaşık gelen problemleri kolaylıkla çözebilirler. Yabancı dili eğlenerek öğrenirler. Yabancı dil öğrenmiş olmaları derslerinde başarı göstermelerine yardımcı olmaktadır. Edindiği yabancı dil çocuğun matematiksel ve bilimsel kabiliyetini geliştirmeye yardımcı olmaktadır. Farklı kültüre sahip insanlarla konuşmak çocuğun özgüvenini artırmaktadır. Doğru metotlarla öğrenildiğinde anadili gibi yabancı dil hakimiyeti olabilmektedir.

Favorilerim
Hiç favori okul eklemediniz.
TAMAM