Cezaevlerine Açılacak Okullara, 2 Bin 500 Öğretmen Alınacak

Cezaevlerine Açılacak Okullara, 2 Bin 500 Öğretmen Alınacak

 

Adalet Bakanlığı, cezaevlerinde anaokulu, kreş, lise ve meslek lisesi kurmaya hazırlanmakta. Bakanlık ek olarak açık ortaokul ve lise öğrencisi durumundaki tutuklu ve hükümlülere yönelik destekleme ve yetiştirme kurslarını da verecek.

İlginizi Çekebilir: Görsel Zeka Nedir? Çocuklarda Görsel Zekayı Geliştirmenin Önemi

 

Bakanlıktan Açıklama

Adalet Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ile kapsamlı bir eğitim ve öğretim işbirliği protokolü yürütmeye hazırlanıyor. İki bakanın 9 Mart Pazartesi günü imzalayacağı işbirliği protokolü kapsamında Adalet Bakanlığı cezaevlerinde annesinin yanında kalan 3-6 yaş grubu çocuklar için kreş ve anaokulu, cezaevlerindeki hükümlü ve tutuklu çocuklar ve gençler için lise ve meslek lisesi açacak. Ek olarak açık cezaevlerinde ve çocuk eğitim evlerinde bulunan hükümlülerin faydalandığı mesleki eğitim merkezine devam etme imkanına kapalı cezaevlerinde bulunan tutuklu ve hükümlüler de erişebilecek. Protokol kapsamında iş yurtlarındaki hükümlü ve tutukluların kurum içinde 4 yıla kadar örgün eğitim veren mesleki eğitim merkezinde hem çalışıp hem de eğitimlerini tamamlamaları ve burada lise bitirme fark derslerini de görerek aynı zamanda lise diploması almaları sağlanacak ve bundan binlerce hükümlü faydalanacak.

İlginizi Çekebilir: Çocuklarda Hafıza Güçlendirme Teknikleri Nelerdir?

 

Protokol kapsamında açık ortaokul ve açık lise programına devam edecek tutuklu ve hükümlülerin, okudukları temel dersler için ‘Destekleme Yetiştirme Kursları’ açılması, her bir ders için ceza infaz kurumuna gelecek branş eğitmenlerinin yüz yüze eğitim vermeleri ve böylece örgün yöntem uygulanarak eğitim öğretim kalitesinin artırılması amaçlanacak.

İmzalanacak protokol kapsamında ceza infaz kurumlarındaki hükümlü ve tutuklulardan yaklaşık 60 bininin mesleki eğitim merkezlerinde, 40 bininin ise diğer öğretim programlarından aktif olarak faydalanacağı ön görülmekte.

 

Favorilerim
Hiç favori okul eklemediniz.
TAMAM