Alev Lisesi

Alev Lisesi

Alev Lisesi

 

Avusturya Liseliler Vakfını, iş hayatında ve kültürel alanda önemli yerler edinmiş St. Georg Avusturya Lisesi mezunları 1994 yılında kurmuştur. Almış oldukları radikal eğitimi gelecek nesillere aktarabilmeyi amaçlamakta olan kurucular; vakıf faaliyet alanını sanat, kültür ve eğitim olarak belirlemişlerdir. Bu amaçları çerçevesinde, içerisinde ana sınıfının da bulunduğu Özel Alev İlköğretim Okulu ile 1998 senesinde İstanbul’un Bahçelievler semtinde, eğitim ve öğretim vermeye başlamıştır.

 

Açıldıktan bir sene sonra yaşanmış olan büyük deprem sebebiyle okulun taşınması gerektiği gündeme gelmiş olup Ömerli’de tahsis edilmiş olan prefabriklerden meydana gelen yeni okulun yerleşkesi, 50 dönümlük araziye inşa edilmiştir. 1999 ile 2000 eğitim ve öğretim senesinde yeni yerleşkelerine geçmiş; inşa çalışmaları hızla tamamlanan, gerekli tüm donanımlara sahip olan ilköğretim binaları 2001 ve 2002 senesinde eğitim öğretim hizmetine başlamıştır.

 

Kesintisiz eğitim vermek amacıyla, sorumlu, dürüst, doğaya ve insana duyarlı, ifade ve düşünce ifade özgürlüğünü benimseyen, akademik eğitimin yanında sosyal, kültürel alanda gelişmiş, dünya kültürlerine açık gençlerin yetiştirilecek olduğu Özel Alev Lisesi,  2002 ve 2003 eğitim öğretim yılında hizmete girmiştir. 2012 ve 2013 senesinde de aynı yerleşkede yapımı tamamlanmış binalarına taşınmışlardır.

 

2003 ve 2004 senesinde, kendi binalarının tamamlanması ve ardından Özel Alev Anaokulunun da açılmış olmasıyla Alev eğitim zinciri tam olarak tamamlanmıştır.

 

Özel Alev Okulları; Avusturya Liselilerin almış oldukları kültür ve eğitimin devamlılığının sağlanabilmesi, hayat boyu öğrenebilme bilinciyle potansiyellerini en üst seviyede eyleme dönüştürebilmeyi ve yetkinliklerini geliştirmeyi kural edinen; Türkçenin yanı sıra hedef dilleri olan İngilizce ve Almancayı Avrupa Birliği dil standartlarına göre kullanabilen bireyler yetiştirebilmeyi amaçlar. Orff-Schulwerk yaklaşımı ile erken yaştan başlayarak estetik, beden uyumu ve müzik gibi kavrayışları içselleştirebilen, Atatürk ilke ve inkılâplarını özümseyen, akademik birikimlerinin yanı sıra sanatsal, sportif, kültürel ve sosyal becerileri gelişmiş, ifade ve düşünce özgürlüğünü benimseyen, tüm kültürlere, doğaya ve insana hoşgörülü bireyler yetiştirerek geleceğe emin adımlarla yürümektedir.

 

Özel Alev Lisesi;

 

-          Özel Alev Lisesi, İngilizce ve Almanca dillerinde IB Diploma Programlarını uygulamakta olan Uluslararası Bakalorya Dünya Okuludur.

-          Özel Alev Okulları, dünyada yer alan 20 Carl Orff Vakfı Model Okulu arasındadır.

-          Anaokulundan itibaren uygulanmakta olan Orff-Schulwerk eğitimi,  müzik ve ritimle dokunsal, işitsel ve görsel duyulara hitap eder.

-          Alev öğrencileri bilgi taramaları yaparlarken İngilizce ve Almanca kaynaklardan da yararlanmaktadır.

-          Eğitim gezi ve konferanslarında, yurt dışı değişim programlarında dil becerilerini geliştirir.

-          Okul kütüphanesinde, değişik dillerden 30.000’den fazla kitap yer almakta, düzenlenmekte olan faaliyetler, öğrencilerin ilgisini çekmekte ve en fazla zaman geçirdikleri birimler arasında yerini almaktadır.

-          Alev Okulları resim atölyelerinde plastik, kil çalışmaları, cam ve seramik sanatlarıyla öğrencilerin yaratıcılıklarını geliştirmeyi amaçlamaktadır.

-          Alev Okullarında, düzenli olarak sunulmakta olan klasik müzik dinletileri arasında Bach, Strauss, Mozart gibi ünlü bestecilere ait notalar duyulur.

 

Alev Okulları öğrencileri kayak ile milli takımlarda yerini alırken jimnastik, masa tenisi, satranç gibi dallarda da Türkiye genelinde dereceler ve ödüller almayı başarmaktadır. Kış dönemlerinde kayak ile ilgili eğitim kampları, yaz tatillerinde de yelken ve sörf eğitim kampları düzenlenerek öğrenciler spora yönlendirilir.

 

Alev Okullarının doğayla iç içe yerleşkelerinde oynan çeşitli oyunlar sayesinde öğrencilerin çevre bilinçleri pekişmekte ve gelişmektedir. Oynanan programlı oyunlarla öğrencilere tecrübe kazandırılarak pedagojik gelişmelerine de katkıda bulunulur.

 

Alev Lisesi öğrencileri, uluslararası anlamda geçerli bir diploma ile mezun olduklarından, Almanca veya İngilizce konuşulan ülkelerde yurt içi veya yurt dışında bulunan yükseköğrenim kurumlarına geçiş yapabilmelerinde avantaj sağlarlar.

 

 Özel Alev Lisesi, öğrencilerini modern, geleceği şekillendiren ve bilgi toplumunun saygın bireyleri olacak şekilde yaşama hazırlarken, onlara başarılı ve mutlu olabilecekleri bir eğitim ortamı sunmaya çalışır. Öğrencilerini topluma ve dünyaya başarılı bireyler olarak yetiştirmeyi amaçlar.

 

Bu Haberi Okudunuz Mu?

 

Anakent Koleji

Favorilerim
Hiç favori okul eklemediniz.
TAMAM