Yarıyıl Tatili Nasıl Değerlendirilmeli?

Yarıyıl Tatili Nasıl Değerlendirilmeli?

Yarıyıl tatili 18.01.2019 Cuma günü başlıyor. 2018-2019 eğitim-öğretim yılının ilk dönemi bu hafta bitiyor. Cuma günü okullara kısa bir ara verilecek ve milyonlarca öğrenci 16 günlük sömestr tatiline girecek. Bu kısa sürede Yarıyıl tatili nasıl değerlendirilmeli? Öğrenciler sömestr tatilinde neler yapmalı?

Yarıyıl tatili öğrenciler için sadece; eğlenme, televizyon, dinlenme ve bilgisayar başında zaman geçirme ve olarak görülmemelidir. Yarıyıl tatili; geçmiş dönemi gözden geçirmek ve yeni eğitim dönemine hazırlanmak ve için oldukça önemli bir fırsat dönemidir.

Boş vakit diye isimlendirilen yarıyıl tatili aynı zamanda kişilik gelişimi, bilgi, beceri ve hobi edinme için de oldukça güzel bir zaman dilimi. Yarıyılı en iyi şekilde değerlendirmek için bir yapılacaklar listesi hazırlanabilir. Uygulayacağınız, planladığınız şeyleri not edin ve yapmaya çalışın. Bilin ki bundan hoşlanacak ve oldukça verimli bir sömestr geçireceksiniz.

Şimdi öncelikli olarak YKS-LGS hazırlığı yapan öğrenciler için verimli bir sömestri nasıl olmalıdır bunun üzerinde durmakta yarar var. Çünkü YKS-LGS sınavlarına hazırlanan öğrencilerin hazırlandıkları sınav için bir atağa kalkma dönemi olabilir. Bu süreçte en çok sorulan sorular şu şekilde olmaktadır; bol bol soru mu çözmeliyiz yoksa eksik konularımız var onların üzerine mi gitmeliyiz?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Çocuğumu Hangi Okula Göndermeliyim?

Öncelikle sınav hazırlığı bizde genel de son sınıfta başlıyor. Bu sürecin liselere giriş için 5 yada 6.  sınıftan, üniversitelere giriş için ise 9. Sınıftan itibaren başlaması gerekir. Hal böyle olunca bu sınava odaklanılan bir yıl içinde vakit çok önemli oluyor.

Ders çalışma işini bir can  sıkıcı unsur olarak görmemek gerekiyor. Toplu olarak bir yılda öğrenmeye çalıştığımız bilgileri şayet üç, dört yıla yayabilsek daha başarılı ve kolay bir süreç atlatmış olacağız. Düzenli ve alışkanlık haline gelen çalışmalar sınavlarda bizi daha etkin kılacaktır.

Şimdi önümüzde 16 günlük bir mola söz konusu. Biz bu molayı nasıl değerlendirmeliyiz? Bu kısa zaman dilimini boşa götürmemek için bir plan yapmak şart.

Eksik kalınan konular halledilebilir ve yaklaşık iki haftalık bu süreçte iki yada üç deneme çözülebilir. İnsanlar öğrendiklerini eğer tekrar yapmazlar ise çok çabuk unutmaktadırlar. O nedenle geçmiş konular tam olarak bitirilmiş olunsa da üzerinden geçmekte yarar var. O nedenle öncelikle eksik olunan konular tespit edilmeli ve 16 günlük süreçte hangi gün hangi konunun üzerinden geçileceği planlanmalıdır. Plan yapmak ve bu süreyi boşa götürmemek önemli çünkü sınava kadar muhtemelen bu kadar uzun bir tatil fırsatı olmayacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: TED Koleji Bursluluk Sınavı 2019

Konu tekrarı kadar test çözmekte önemlidir. Öğrencilerin öğrendiklerini tam olarak kavrayabilmeleri adına test çözmeleri ve sınav pratiği yapmaları gerekiyor. O yüzden test çözmeye de önem gösterilmeli, çözülecek testlerde yapılan yanlışların nerelerden kaynaklandığı iyi tespit edilmelidir.

Konular tam olarak bitmemişte olsa arada deneme çözmekte yarar var. Tüm derslerden olmasa bile ders ders denemeler çözmek size ne durumda olduğunuz hakkında bilgi verecektir.

Onun dışında bu kısa zaman dilimini sadece ders çalışmaya ayırmayın. Eğlenmeyi ve kendinize vakit ayırmayı da unutmayın. Yalnız buradaki önemli kural neye ne kadar vakit ayıracağınızı iyi bilmektir.

Kitap okumaya zaman ayırmalıdır. Çünkü kitap okumak dersleri ve soruları anlamamızı kolaylaştıracaktır.

Bazı özel okullar yarıyıl için birtakım kurs vs düzenlemektedir. Özel okulda okuyan öğrenciler bu tür kurslara katılabilirler.

Oyun, eğlence ve hobilere gereğinden fazla vakit ayırmamalısınız. Sadece zaman zaman deşarj olmak önemlidir. O nedenle eğlencelerinizin vakitlerini de iyi planlayın.

  Yazdıklarımızı kısaca özetleyelim;

1) Bir yarıyıl tatil planı yapılmalıdır.

2) Yarıyıla kadar gördüğümüz dersleri tekrar etmeliyiz.

3) Eksik kalan konular tamamlanmaya çalışılmalıdır.

4) Soru çözerek konuları daha iyi kavrayabiliriz.

5) Deneme sınavları sınav pratiğimizi arttıracaktır.

6) Kitap okumaya zaman ayırmalı

7) Önünüzdeki dönem için yeni bir plan yapabilirsiniz.

8) Eğlenceye, oyuna, hobilerinize, ailenize, arkadaşlarınıza zaman ayırmalısınız.

 

 

Favorilerim
Hiç favori okul eklemediniz.
TAMAM