İlkokul Seçimi ve İlkokuldan Beklentiler!

İlkokul Seçimi ve İlkokuldan Beklentiler!

Başarılı bir eğitim hayatının ardından severek ve isteyerek bir işte çalışıp yüksek yaşam kalitesine sahip  olmak her çocuğun ve anne-babanın hayattan beklentilerinin büyük bir kısmını oluşturmaktadır. Bu hedefe ulaşabilmek için küçük yaştan itibaren kaliteli eğitimler almak gerekmektedir. Okul öncesi eğitimi sonrası ilkokul eğitimi bu işin temelini oluşturmaktadır. Temeliniz sağlam ise binanız şiddetli depremlere dahi dayanıklı olacaktır.

 

İlkokul seçiminizle birlikte hayatınızın temelini seçmiş olmaktasınız. Küçük yaşta yüksek öğrenme gücüne sahip olan çocuklarımız, ilerleyen yaşlarda belki 1 ayda öğrenebilecekleri bir olguyu küçük yaşta hem 2 hafta gibi daha kısa sürede öğrenebilecek hem de o olguyu uzun yıllar boyunca hatırından silmeyecektir. İlerleyen yaşlarında daha fazla bilgi birikimine sahip olduğunda olaylar arasında daha hızlı bağlar kurarak  keşfedip geliştiren bir kişiliğe sahip olabilecektir.

 

İlkokul seçimi çocuğun hayatında yüksek öneme sahip olsa da başarıya ulaşabilmenin tek kriteri değildir. Hatta artık ilkokullardan sadece başarı odaklı olmaları beklenmemektedir. Bu nedenle ilkokullar için "çok başarılı" yerine "çok iyi" ifadesi kullanılmaktadır. Başarının tanımının her okulda bile farklı anlaşıldığı yerde her dersin pekiyi notu ile geçilmesini ifade etmesi anlamsız olacaktır. O halde iyi ilkokulu nedir? Çocuğun başarısı ne anlama gelir? İlkokuldan beklenti ne olmalıdır?

 

 

Her Çocuk Özel İse  Her Çocuğun Eğitimi Faklıdır!

 

Tercih edilen okulun birey odaklı olmasının yanında her bireyi tanıyıp, bireyin ilgi, alaka, merak durumuna göre en uygun şekilde eğitim sağlayan, eleştirel düşünmeye fırsat tanıyan, her türlü farklılığı bir zenginlik olarak gören bir ilkokul tercih edilmelidir. Böylesi okullarda her türlü farklılık bir değerdir ve öğrenci problem çözmeye sevk edilir. Böylece bireyler anne-babadan bağımsız bir birey olarak yetişebilir. 

 

 

Özel Olan Çocuklara Özel Personel

 

Gününün büyük kısmını okulda geçirecek olan çocuğun kendisini okulda güvende hissetmesi gerekmektedir. Kendini güvende hissedebilmek için de okul ortamını sevmelidir. Bu ortamda öğretmenlerin yanı sıra güvenlik görevlisi, aşçı, temizlik görevlisi, okul memuru, servis şoförü, idare ve daha eklenebilecek kişiler bulunmaktadır. Bu kişiler çocuğu tek bir şekilde güvende ve mutlu hissettirebilir; İşlerini en iyi şekilde yaparak. Böyle kişiler iyi iletişim kurabilir ve bu şekilde çocuk, gelişimini başarıyla tamamlayabilir. Diğer eğitimlere kıyasla ilkokul eğitimi bu noktada daha hassastır.

 

 

İlginizi Çekebilir: Rehber Öğretmen Nedir?

 

 

Okulun Aile İle İletişimi

 

Her çocuk özeldir, iyi anlamda, keşfedilmesi gereken yönlerinin olduğu kadar, yetersiz kalıp geliştirilmesi gereken yönleri, aslında yapmaması gereken hataları da olacaktır. Okulun bunu aileden saklamaması ancak uygun bir dille konuşup çocuğu ve aileyi incitmeden bu eksiklikleri uygun yer ve zamanda tamamlaması gerekmektedir. Bu nokta "İlkokul seçimi neden önemlidir?" sorusunun cevabıdır.

 

 

Her Şeyden Önce Sağlık

 

İlkokul yaşlarında keşfetme sürecinde olan çocuklar bu süreçte kazalarla en çok yüz yüze oldukları zamandadırlar. Bu sebeple okulun yapısı kazaları minimuma indirecek şekilde tasarlanmış olmalıdır. Bahçesi çit/duvar gibi nesnelerle güvenliği sağlayacak kadar çevrili olmalıdır. Okulda bir sağlık personelinin bulunması bir artı olacaktır.

 

Size uygun olan ilkokulu, okulbul.com üzerinden inceleyebilir, ilkokul fiyatları için size özel fiyat teklifi alabilir, size uygun olan okulları bulunduğunuz yerden inceleyebilirsiniz.

Favorilerim
Hiç favori okul eklemediniz.
TAMAM