Erken Yaşta Yabancı Dil Eğitiminin Önemi!

Erken Yaşta Yabancı Dil Eğitiminin Önemi!

Yabancı Dil Niçin Önemlidir?

Gelişen Dünya ve değişen şartlar ile iş dünyası artık kişilerin sahip olduğu yabancı dil sayısına bakmaktadır. Önceleri ingilizce bilmek bir avantaj iken şu an ingilizce olmazsa olmazlardan konumundadır. İş mülakatlarında "İngilizcenin yanında hangi dilleri biliyorsun?" şeklinde sorular sorulmaktadır. İşe başvuranlar arasında en az 3 dil bilenler(ana dili, ingilizce, bir dil daha) avantaj haline gelmektedir.

 

Erken Yaşın Önemi Nedir?

Küçük yaşta iken çocukların öğrenme becerileri daha yüksek olduğu ve dil öğrenimi için en uygun dönemin çocukluk dönemi olmasından dolayı erken yaşta dil öğrenmek ve dil öğrenebilmek için doğru eğitimi almak yüksek önem taşımaktadır. İlerleyen yaşlarda dil öğreniminde zorlanan anne babalar, kendilerinden elde ettikleri tecrübe ile çocuklarında erken yaşta dil öğrenimine önem verdikleri görülmektedir.

 

Çocukların yaklaşık 12 aylık iken ana dilinin geliştiğini gösteren belirtiler görülmektedir. Bunlar tek tük kelimeler kullanmak ve isteklerini bu kelimeler ile ifade etmek olarak gösterilebilir. 3 yaşına kadar gramer bilgilerinde gelişim olur ve bu zamana kadar zenginleşen kelime dağarcığı ile 2-3 kelimelik cümleler kurmaya başlarlar. Bu evreleri başarı ile tamamlayan çocuklar için bu andan sonra yabanci dil (ikinci bir dil) eğitimine başlanabilir. Daha erken dönemde ikinci dil eğitimine başlamak ana dili yeterince gelişmeyen çocuğun kendini yeterince ifade edemeyip içe kapanmasına, iletişim kurmak istememesine neden olabilir. Ancak doğru zamanda ikinci dil eğitimine başlamak, dilin hafızada daha kalıcı olmasını ve konuşmaların akıcı olmasını sağlamaktadır. 3-4 yaşları çocuğun anaokulu ve kreş eğitimine başlama dönemi olduğundan  doğru okul seçimi büyük önem taşımaktadır.

 

İlginizi Çekebilir: Çocuğum Anaokuluna Hazır Mı?

 

Okulun Eğitim Dili Ne Olmalıdır?

Çocuğun yabancı dil öğrenmesinde geç kalınmaması önemli olduğu kadar acele davranılmaması da önemlidir. Çocuklarımızı erken yaşta eğitimde %100 yabancı dil kullanan okullara göndermek kendilerini yeterince ifade edememelerine yol açacaktır. Dolayısıyla eğitimde ana dili kullanan ancak ders olarak yabancı dil eğitimi verilen okulun seçimi hem çocuk için hem de dil öğreniminin kolay ve eğlenceli olması açısından daha yararlı olacaktır. Bu sayede okula uyum süreci daha iyi olacak, sosyal ve duygusal gelişimi olumlu etkilenecektir.

 

Yabancı Dil Eğitimi Ana Dil Eğitimi Gibidir!

Anaokulu ve kreş döneminde temeli atılan yabancı dil eğitimi doğal olarak yeterli olmayacaktır. Ana dil öğreniminde çeşitli süreçlerden geçen çocuk, yabancı dil öğreniminde de bu süreçlerden geçerek öğreneimini belli bir seviyeye getirebilecektir. Ancak şu durum göz ardı edilmemelidir; çocuk, ana dilini öğrenirken etrafındaki herkes bu dili konuşuyordu. Hatta anne karnından itibaren bu ortamda yaşadı. Öncelikle yeni kelimeler duydu ve zamanla bu kelimeleri öğrendi. Daha sonra konuşulanları anlamaya başladı. Sonrasında tek tük kelimeler ile iletişime başladı. Bu süreç ortalama 3 yıl sürdü. Yabancı dil eğitiminde ise yakınlarındaki bir çok kişi bu dili kullanmıyor. Belki dersten derseyabancı dili kullanıyor olacak. Bu sebeple çok daha uzun bir süreç ile karşı karşıya kalınacaktır. İşte bu noktada ilkokul eğitimi önem kazanmaktadır. İlkokul eğitiminde de çocuğun yabancı dil ile etkileşimde bulunması gerekmektedir. Dil öğrenimi aksatılmadan devam ettirilmelidir. İlkokulda ve sonrasında dil eğitimi verecek kişilerin kaliteli olması önem kazanacaktır.

 

Size uygun olan anaokulu ve kreşi, okulbul.com üzerinden inceleyebilir, anaokulu ve kreş fiyatları için size özel fiyat teklifi alabilir, size uygun olan okulları bulunduğunuz yerden inceleyebilirsiniz.

Favorilerim
Hiç favori okul eklemediniz.
TAMAM