Çocuklara Düzenli Ödev Yapma ve Ders Çalışma Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır? | Çocuğa ders nasıl sevdirilir | Çocuğum ders çalışmıyor diyenler için öneriler

Çocuklara Düzenli Ödev Yapma ve Ders Çalışma Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır? | Çocuğa ders nasıl sevdirilir | Çocuğum ders çalışmıyor diyenler için öneriler

Öğrenciler okulda işledikleri konuları, karşılaştıkları soru ev ödevleri ile pekiştirerek öğrenme işini daha da kalıcı hale getirirler. Bu sebeple ev ödevleri eğitimin en önemli parçalarından biridir. Ev ödevleri çocuklara her zaman öğrenme işini pekiştirme ve organize etme olanağı sağlar. Öğrencilere verilen ev ödevlerinin etkin ve verimli olmasının temel şartı ise verilen ödevleri yapabilecekleri düzeyde olmalıdır. Çünkü verilen bu ödevler çocukların düzeyinin üstüne çıktığı anda gerçek amacından sapmış olacaktır. Öğrenme faaliyetini daha kalıcı hale getiren ve pekiştiren bir etkinlik olan ödevler çocukların kapasitesinin üzerinde olursa öğrenme faaliyetini baltalaya bilir.

Yapılan araştırmalara göre 8 yaşın altında olan çocuklarda ev ödevleri  için süre 1 saat, 8 yaş ve üzeri öğrencilerde ise 2 saati geçmeyecek şekilde planlanmalıdır. Öğretmenlerimizin ve velilerin unutmaması gereken en temel unsur, özellikle okulun ilk gününden itibaren önemli olanın çocuğun ödev yapma alışkanlığını kazanmış olmasıdır.  Bu alışkanlığı kazanmaları için çocukların yapabilecekleri ödevleri yapmalarını istemek en temel şarttır. Öğrenciler bu alışkanlığı kazandığı zaman ev ödevlerini günlük yaşamlarının bir parçası haline gelecektir. Nasıl yemek yemek,  ellrini yıkamak, oyun oynamak için onları motive etmemize gerek yoksa ev ödevleri içinde fazladan uğraş vermemize gerek kalmayacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Çocuğumu Hangi Okula Göndermeliyim?

Ev Ödevi ve Ders Çalışma İle İlgili Velilere Öneriler

Günün belli bir saati ders çalışmak için ayrılır:

Ders çalışma zamanlarını çocuklarınızla birlikte belirlemeniz ve bu belirlenen zaman konusunda kararlı ve tutarlı olmanız çocuklarınızın düzenli çalışma alışkanlığı kazanmalarına yardımcı olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Özel okul bursluluk sınavları 2019 - 2020 | Özel okul bursluluk sınav tarihleri | Bursluluk sınavı 2019

Ders çalışma için tutarlı olunup, belli bir süre belirlenmelidir:

Ev ödevleri ve ders çalışma süresini belirlerken çocuklarınızın odaklanabilme süresini göz önüne bulundurmamız gerekir. 8 yaşındaki bir çocuğun 2 saatin üzerinde  ders çalışmasını beklemek haybeye bir tutum olacaktır.

Ders çalışma zamanı çocuğa 15 dakika önce hatırlatılmalıdır:

Böyle bir hatırlatma öğrencinin ders çalışmaya mental olarak geçişini kolaykaştıracaktır.

Ders çalışma için uygun bir yer sağlanmalı:

Aynı ders çalışma süresi gibi ders çalışma ortamı da çocuğun ödev yapması konusunda oldukça önemlidir. İyi havalandırılmış, yeterli ışığa sahip ve sessiz bir ortamda çalışması odaklanmasına ve alışkanlık kazanmasına yararlı olacaktır.

Ders çalışmaya başlamak için çocuğa yardımcı olunmalıdır:

Öğrenciler ders çalışmaya başlarken sıkılabilir, zorlanabilir. Çünkü günün yorgunluğu, okul da arkadaşları ile yaşadığı problem, derse karşı tutumu, onun için zorlayıcı ve engelleyici olabilir. Ders çalışmaya başlarken çocuğun yanında bulunmak veya ilk 5 dakika birlikte ders çalışmak onların odaklanmalarına yardımcı olacaktır.

Ders Molaları önceden belirlenmelidir:

Mola zamanlarını önceden belirlemek ve bu zamanlara uygulamak çocuğun ders çalışma ve ev ödevi yapması konusundaki sorumluluk bilincini artıracaktır. Çünkü çocuk ne zaman çalışacağını ve ne zaman dinleneceğini önceden bilecektir. Unutmayalım ki çocuklar net, açık ve kısa yönergeleri daha etkin biçimde hayatlarına entegre eder ve uygularlar.

Yapılan çalışmalar kontrol edilir ve her olumlu davranış takdir edilir:

Motivasyonun en zahmetsiz ve masrafsız yolu olumlu davranışların takdir edilmesi ve çocuğun cesaretlendirilmesidir. Olumlu davranışlarını överek çocuğun ders çalışmaya karşı daha istekli olmasını sağlayabilirsiniz.

Konulan kurallar sabırla devam ettirilmelidir.

Çocuğunuzun gelişimi için en önde gelen unsur sabırdır. Gelişim ve alışkanlıklar zaman ile kazandırılır. O nedenle çocuğun ders çalışma alışkanlıklarının bir yaşam biçimi haline gelmesi zamanla olacaktır.

ETİKETLER:

ders çalışma alışkanlığı nasıl kazanılır

çocuğa ders nasıl sevdirilir tedavisi

lisede ders çalışma alışkanlığı nasıl kazanılır

ders çalışma sorumluluğu

ilkokul 1 sınıf çocuğuna nasıl ders çalıştırılır

çocugu nasil ders calistirabilirim

çocuğum ders çalışmıyor diyenler için öneriler

ders çalışmak istemeyen ergene nasıl davranmalı

Favorilerim
Hiç favori okul eklemediniz.
TAMAM