Çocuklar için yaratıcı dil öğrenme önerileri

Çocuklar için yaratıcı dil öğrenme önerileri

Bir lisan bir insan önermesi artık günümüzde daha da popüler bir olgu haline geldi. Gelişen dünya ile birlikte dil öğrenmek artık bir zorunluluk haline geldi. Ebeveyneler artık hiç olmadığı kadar bilinçli ve çocuklarını her alanda yetiştirmek için hiç olmadığı kadar istekli. Çocuklarının sadece akademik olarak değil aynı zamanda spor ve sanat anlamında da gelişmesini isteyen anne-babalar artık çocuğun tüm gelişimsel yönlerine hitap eden okulları tercih ediyorlar. Bir okuldaki akademik başarı tek başına yeterli değil. Çocuğun sosyo-kültürel anlamda da gelişiminin önemsendiği çağımızda yabancı dil de oldukça önem kazanmış durumda. Artık yabancı dil öğrenme yaşının daha da erken yaşlarda başlanması gerekliliği ile ilgili ortaya çıkan bilgiler doğrultusunda anaokulları ve yabancı dil üzerine kurulan sosyal gruplar oldukça revaçta diyebiliriz.

 

Yabancı Dil Öğrenmeye Kaç Yaşında Başlanmalıdır?

 

Uzmanlar yabancı dil eğitiminin üç yaşından önce başlayabileceğini belirtiyorlar. Dilin etkin bir şekilde kullanılmasının dört yaşında mümkün oluyor. Bu yaş diliminden önce özellikle 18 aylık bebekler dil öğrenme için kritik zaman diliminde bulunuyorlar. 0-3 yaş aralığında çocuklar ne kadar başka bir yabancı dile maruz kalırlarsa yeni bir dil öğrenmeleri de aslında o kadar kolay oluyor. Kısacası aslında anadile ek yabancı bir dil öğrenimi doğum ile başlıyor diyebiliriz. Bebeklik döneminden itibaren öğretilmek istenen yabancı dil çocuğun çevresinde ne kadar sık kullanılırsa öğrenme de o denli çok oluyor. Bebeklere söylenilecek yâda dinletilecek yabancı bir dil bile oldukça önemli.

 

En Çok Tercih Edilen Yabancı Dil Hangisi?

 

Ülkemizde yabancı dil öğretiminde en çok tercih edilen dil İngilizce. İngilizce artık dünyanın ortak dili haline gelmiş durumda. O nedenle ebeveynlerde çocuklarının yabacı dil öğreniminde İngilizce’yi ilk sıraya koyuyorlar. Fakat artık günümüzde şirketler İngilizce’ nin artık zaten biliniyor olmasından dolayı farklı diller ile ön plana çıkan çalışanları tercih ediyorlar. O nedenle ikinci yabancı dil tavsiyesi istiyorsanız yada ikinci yabancı dil hangisi olmalı? Diyorsanız diğer yazılarımızı takip edebilirsiniz.

 

Çocuklar için yabancı dil öğrenme önerileri

 

Ebeveynler çocuklarının erken yaşta yabancı dil öğrenmesini istiyorlarsa aşağıda sıraladığımız önerileri dikkate alabilirler.

 • Henüz konuşamayan bir bebeğin yanında İngilizce konuşarak yada ona İngilizce ninni, müzik dinleterek eğitime başlanabilir.
 • Kelime teleffuz etmeye başlayan çocuklarda ise her gün bir İngilizce kelime öğretmek yararlı olabilir. Çocuğun seviyesi dikkate alınarak süreç eğlenceli hale getirilebilir.
 • Ebeveynler çocuklarının İngilizce yada tercih ettikleri bir yabancı dile maruz kalacakları rahat bir ortam oluşturmalıdırlar. İngilizce Show programları, çizgi filmler dinletilmesi ile çocuklar da artık zamanla sesler hafızalarına yerleşerek daha kalıcı hale gelecektir.
 • Çocukların düzeyine uygun İngilizce eğitim setleri ile çocukların kelime dağarcıkları daha da arttırılabilir.
 • İngilizce şarkılar dinlemek ve bunlara eşlik etmek hem keyifli hem de kalıcı öğrenmeyi sağlayacaktır.
 • Yabancı dil bilen bir bakıcınız var ise çocuğunuzla yabacı bir dil ile iletişime geçmesini isteyebilirsiniz. Özellikle 1,5 – 3 yaş aralığındaki çocuklar duydukları sesleri taklit etmeye bayılırlar.
 • Çocuğunuz yeni kelimeler öğrenmeye başladığında o kelimenin İngilizcesini de öğretin. Misal “kalem” kelimesini öğrendiyse ona aynı gün “pencil” kelimesini de öğretin.
 • Öğrenimi kolay ve çocuğun aklında kalacak şeylerle yabancı dil öğretmeye başlayın. Hayvanlar, meyveler, eşyalar gibi.
 • Eğer siz bir yabancı dil bilmiyorsanız Google Translate’ den faydalanabilirsiniz. Öğretmek istediğiniz kelimenin İngilizce okunuşunu Translate aracılığı ile çocuğunuza sesli bir şekilde dinletin.
 • Çok daha fazla duyu organının işe sokun. Örneğin çocuğunuza muz kelimesinin İngilizcesini öğretmek için en ideal zaman muhtemelen çocuğunuz muz yerken olacaktır. Yada çocuğunuza oyun kelimesinin İngilizcesini öğretecekseniz ideal vakit oyun oynandığı zaman olacaktır.
 • Dil öğreniminde tekrarlar oldukça önemlidir. Yeni bir yabancı kelime öğrettiğinizde bunu defalarca tekrarlamalısınız.
 • Dil öğreniminin en temel kurallarından birinin sabır olduğunu unutmayın.

 

Eğitim ailede başlar ve okulda devam eder. O nedenle yukarıda size sıraladığımız önerilerin dışında özellikle çocuğun okul seçiminde yabancı dil hassasiyetiniz olmalı.  Çocuğunuzun hem anasınıfı hem de diğer öğretim kademelerinde ona en iyi yabancı dil eğitimini verecek okulları seçmeye çalışmalısınız. Çocuğunuzun gittiği yâda gideceği okulda yabancı dil eğitimin nasıl verildiğini daha önceki öğrencilerin yabancı dil seviyelerinin nasıl olduğunu öğrenmeye çalışın.

 

Türkiye’nin okul arama motoru olan okulbul.com ile özel okulları araştırabilirsiniz. Özel okulların hem fiziki şartlarını hem de sosya-kültürel faaliyetleri ile ilgili sitemiz üzerinden bilgi sahibi olabilirsiniz. Ve oturduğunuz yerden gerekli bilgileri bırakarak size özel fiyat teklifleri ve gerekli bilgilendirmeyi de çabucak telefon üzerinden alabilirsiniz.

Favorilerim
Hiç favori okul eklemediniz.
TAMAM