Çocuk Gelişimine Oyunların Etkileri

Çocuk Gelişimine Oyunların Etkileri


Çocuğun içinde bulunduğu çocukluk döneminde doğal alanlarda bahçe oyunları oynaması ruh sağlığı ve beden gelişimini olumlu etkiler.

Oyun oynamak çocuğun yaratıcılığının gelişmesine yardımcı olur. Çocuğun vücüdunu tanımasını ve uygun kulanabilmesini sağlar. Toplu halde oynanan oyunlar çocuğu sosyalleştirir ve işbirlikçiliği öğretir. Çocuklar açık havada bol oksijenden yararlanır. Solunum, sindirim gibi sistemlerini organik ve sağlıklı bir dengeye sokar.

Çocukların oynayabileceği oyunlar ve bu oyunlar hakkında kısa bilgileri yazının devamında bulabilirsiniz.

 

1-) Kuyu Kazmanı:


En az 5 kişi ile oynanan oyunda her çocuk ellerindeki sopa ile daireler çizer. 1 sopa fazla vardır ve o sopayla ebeyi seçmek için her çocuk sopayı sektirir. En az sektiren ebe olur. Oyuncular kendilerine ait dairelerden taşmadan aralarında sopayı sektirmeye çalışır, sopa kendi çemberinden taşdığında ebe sopayı uzaklaştırmaya çalışır oyuncu da onu yakalamayı hedefler; diğer çocuklar hemen dairesine yönelip sopalarıyla sopayı oyun alanına getirene kadar dairesini kazarlar. Oyun bu şekilde devam eder. Sonunda en çok kazılmış daire sahibi oyuncu oraya gömülür.

 

2-) Köylü-Şehirli:


3 Kişi ile oynanan oyun bir röportaj oyunudur. Bir sunucu şehirli ve köylü kadına yaşamları hakkında sorular sorar. Köylü ve şehirli kadınların taklidi yapan çocuklar abartılı cevaplar verir.

 

3-)Saklambaç:


En az 3 kişi ile oynanan bir oyundur. Bir ebe olur ve bir yere yumar sonra 100'e kadar sayar sonra saklanan kişileri arar. Onları bulursa yumduğu yere ebe diye dokunur. Ama saklananlar sobelemek isterse ebenin yumduğu yere sobe diye dokunur.

 

4-) Uçak


Bir ebeleme oyunudur, 8 kişi ile oynanır. Ebe diğer insanları yakalamaya çalışır. Yakalanan çocuklar uçak gibi kollarını açarak dururlar. Duran oyuncu ebe tarafından yakalanmamış bir oyuncunun bacaklarının altından geçmesi ile çözülebilir. Oyun ebenin herkesi sobelemesi ile biter.

 

5-) Yattı Kalktı:


En az 6 kişi ile oynanan bu oyunda 1/2 cezacı vardır. Çocukların hepsi birer birer bir meyve ismi alırlar ve bunu birbirlerine söylerler. Dairede bağdaş kuran çocuklar diğer meyve isimli arkadaşının ismini söylerken yatıp kalkarlar bu şekilde hızlı olarak gelişen oyun ismi şaşıranın yanağının cezacı tarafından boyayla boyanması ile duraklar, sonunda en az boyanmış oyunu kazanır.

 

6-) Mendil Kapmaca:


Ortada mendili tutacak biri seçilir. Sonra çocuklar aldım verdim ben seni yendim oyunuyla iki gruba ayrılırlar. Çizgilerden çıkış yapan çocuklar arasında mendili yakalayan yakalayamayanı mendille ebelemeye çalışır.

 

7-) Sek Sek:


Herkes tarafından bilinen sek sek oyunudur. İlk gidiş bitince sondan başa dönüş yapar. Başta çift ayak gidiş dönüşün ardından tek ayak gider ve tamamladığı karelerin içinden taşlarını almaya başlar. Başkasının kutusuna basmadan gidiş dönüşü bitiren oyunun kazananıdır.

 

8-) Yağmur Yağıyor:


Bu oyunu oynayabilmek için en az altı kişi olmak gereklidir. Oyun, karşılıklı iki grubun, şarkımızla atışması şeklindedir. Oyun biraz da oyunculuk istemektedir. Oyunaması kolay olan oyun, çocukların taklit yeteneğini geliştirirken, kendilerini karşısındakinin yerine koymayı da öğretmektedir.

 

Favorilerim
Hiç favori okul eklemediniz.
TAMAM