Çocuğunuz İlkokula Hazır Mı?

Çocuğunuz İlkokula Hazır Mı?

 

Bu günlerde özellikle annelerin kafasını çok meşgul eden, yaz boyunca meşgul etmeye devam edecek olan çok önemli bir soru var; Malumunuz artık anasınıfını tamamlayan çocuklarımız ilkokula hazır mı?

 

Artık anasınıfını tamamlayan çocuklarımız içinde mezuniyet törenleri düzenleniyor. Çocuğa, her ne kadar kendimize göre çeki düzen vermeye çalışsak da onların çocuk olduğunu bir an olsun aklımızdan çıkarmamamız gerekiyor  “onlar her ne olursa olsun önce çocuktur! ”

 

Yazımın başlığını oluşturan soru ile ilgili olarak “özellikle annelerin” ifadesini kullandım. Çünkü çocukların eğitim öğretim hayatlarının tüm yükü annelerin üzerine bırakılmış durumda. Annelerimiz bu durumdan muhakkak ki şikâyetçi ama seslerini çıkarmadan bir anne aslan güdüsü ile ellerinden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyorlar.

 

Yazımın başlığını oluşturan soruya cevap aramak için geçen hafta bir araya geldiğimiz kırk velimizin yalnızca ikisi babaydı. Evet, anneler ellerinden geldiğince çabalasalar da eğitim sürecinde babaların anneler ile birlikte görüntü vermemesi, yükü paylaşmaması çocuklarının sağlıklı gelişiminde her zaman eksik bir kare olacaktır.

 

Özetle söylemek gerekirse bizim evlerimizde çocuk, anne babasının kendisi için modellediği hayatı yaşamak zorunda kalan, yönetilmesi gereken organizmalardır. Bu yüzden bir an önce hayata başlamalıdır, geç kalınmamalıdır. O bir çocuk ve önünde müthiş bir gelecek, uzun bir hayatı var. Kendileri adına karar verilmesi gerektiğini düşündüğümüz çocuklarımıza verdiğimiz en güçlü mesaj “hayat problemlerle dolu ve sen bunlarla baş edemezsin" mesajıdır ve bu yüzden henüz hazır olmayan çocuklarımızı hazır olmadıkları kavgalara sürüklüyoruz. Kehanet kendini gerçekliyor ve hazır olmadığı bu kavgada ilk darbeyi alan çocuk bir daha kavgaya girmek yerine birilerinin kanatları altında özgür iradesinden vaz geçiyor.

 

Buyurun artık kocaman bir sorununuz var; Ne için bu sorunu yaşamak durumunda kaldı bu çocuk? Sırf biz öyle olsun istediğimiz için. Şunu anlatmaya çalışıyorum. Ebeveyn olarak sizler nur topu gibi bir sorun ile karşılaşmaya hazır mısınız? Aslında çocuğun okula hazır olmasından daha çok çocuğu ilkokula başlayacak olan anne ve babaların okula hazır olması çok daha önemlidir. Çünkü okulda problem yaşayan çocuğun çare aramak için ilk başvuracağı kişiler ebeveynleridir.

 

Çocuğumuz okul döneminde en çok hangi sorunlarla karşılaşabilecektir?

 

Bu olası sorunların neler olabileceğini kısaca maddeleyerek yavaş yavaş sohbetimizin sonuna doğru ilerleyelim. Bu sohbetimizin ikinci bölümünde ilkokul çocuğu kimdir sorusu genelinden yola çıkarak sizlere önemli tavsiyelerim olacak. Siz değerli anne babaların problem çözme becerisine ne kadar sahip olduğunuz minik yürekler için büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle ikinci sohbetimizde temel amacım sizleri okula hazırlamak olacaktır. Şimdilik çocukların okul döneminde karşılaşabileceği olası sorunları maddeleyerek sohbetimizi tamamlayalım. İkinci sohbetimizde bu problemlerden yola çıkarak sizlere tavsiyelerim olacak.

 1- Anneden, evden ayrılmakta güçlük.

 2-Okul fobisi.

 3-Arkadaş edinme ve iletişim kurmada güçlükler.

 4-Okul ve sınıf kurallarına uymakta güçlükler.

 5-Güvensizlik, kaygı bozukluğu.

 6-Dikkat eksikliği, hiperaktiflik, öğrenme güçlüğü.

 7-Ödev yapmama problemleri.

 

Favorilerim
Hiç favori okul eklemediniz.
TAMAM