Çocuğun Gelişimine Sporun Etkisi!

Çocuğun Gelişimine Sporun Etkisi!

 Günümüzde telefon, tablet, bilgisayar, televizyon gibi elektronik aletlerin gelişip yaygınlaşması ile yeni nesil çocuklar dışarılardan evlere kapanıp kendilerini soyutlayarak sanal dünyaya bağımlı hale gelmiş durumdalar. Günlerini evde bu cihazların karşısında hareketsiz olarak geçiren çocuklar hem enerjilerini atamıyorlar hem de sağlıkları açısından ciddi risklere sahip oluyorlar.

 

Spor Yapmanın Çocuk İçin Faydaları!

 Anaokulu ve kreş dönemine gelen çocukların içlerinde keşfetme duygusu ile birlikte dışa atmaları gereken dopdolu enerjileri bulunmaktadır. Bu enerjiyi spor yaparak veya oyun oynayarak atmaları gerekmektedir. Oyun oynamak çocuklar için bir spordur ve boşa vakit geçirmek olarak düşünülmemelidir. Çocukların tek başına ve beraber spor yapması ve oyun oynamasının düşünüldüğünden çok daha fazla yararı olmaktadır. Tek başlarına yapılan spor ve oynanan oyun çocukların özgüvenini geliştirirken karar verebilme ve sorumluluk alabilme yönlerini de geliştirmektedir. Grup halinde yapılan sporlar ve oynanan oyunlarda ise çocuklar takım ruhu ile hareket edebilmeyi öğrenirken paylaşmayı, organize olabilmeyi, yardımlaşmayı ve hırslarını kontrol edebilmeyi de öğrenir. İleriki yaşlarında sağlıklı bir birey ve hep birlikte sağlıklı bir toplum olabilmek için spor ve oyun oldukça önemli konulardır.

 

İlginizi Çekebilir:  Çocuklar Oyun İle Öğrenir Mi?

 

 Yetişkin bireylerde olduğu gibi çocuklarda da stres, depresyon ve buna benzer psikolojik bunalımlar görülebilmektedir. Bu durumlardan kaçınmak ve sağlıklı bireylerin yetişebilmesi için çocukların spor yapması ve oyun oynaması gerekmektedir. Çünkü spor yapmak ve oyun oynamak çocuğun beden sağlığına iyi gelmesinin yanında zihinsel olarak da dinlenmesini sağlar. Gün içerisinde enerjisini güzelce harcayan çocuk uyku vaktinde mışıl mışıl uyur ve ertesi güne zinde ve dinlenmiş olarak uyanır. Bunun olumlu sonuçları arasında derslerinde başarı elde etmesinin yanında okuma-yazma becerisinin gelişmesi, ezber yeteneğinin güçlenmesi gibi sayısız durum da sayılabilir. Genelde anne-babalar çocuğun oyun oynamsı yerine bu vakitlerini akademik yönde değerlendirmesini isterler. Ancak saydığımız sebepler bu zamanın boşa kaybedilmediğini, spor yapılıp vücüdü ve zihni geliştirmekle başarının ilerleyen yıllarda kendiliğinden olabileceğini göstermektedir.

 

 Akranlar arasında belli bir statü ve kabul durumu bulunur. Bu, çocuğun ilkokul dönemine gelmesi daha belirgin olarak ortaya çıkmaya başlar. Eğer bir çocuk herhangi bir sporda ve çoğunluğun ilgisini çeken bir konuda ön plana çıkarsa o çocuğun statüsü yüksek olur ve sporun aslında bir sosyal statü olması sebebiyle akranları arasında kabulü artar. Böyle çocuklar genellikle grubun lideri veya takımın kaptanı olur hatta diğer çocuklar tarafından da olması istenir. Bu sebeple sporda başarı elde eden çocukların genelde sosyal becerileri de gelişmiş olur.

 

Hangi Spor Tercih Edilmelidir?

Her çocuk her sporu yapamaz. Çok çeşitli spor dalları bulunmaktadır. Çocuk hangi spora ilgi duyuyorsa ona teşvik edilmelidir. Ayrıca yaşı ve bünyesi hangi spora elverişli ise o spora yönlendirilmelidir. İstemediği veya yaşı ve yapısına uygun olmayan sporları yapması için zorlanmamalıdır.

 

Size uygun olan ilkokulu, okulbul.com üzerinden inceleyebilir, ilkokul fiyatları için size özel fiyat teklifi alabilir, size uygun olan okulları bulunduğunuz yerden inceleyebilirsiniz.

Favorilerim
Hiç favori okul eklemediniz.
TAMAM